Zimování včelstev

Venku nám mrzne a co se děje uvnitř včelstev je částečným tajemstvím. Včely v zimě nespí, ale hibernují. Zahřívají se shlukovány k sobě v tzv. chomáči a stravují se z medných zásob. Celý chomáč se v úle po plástvích pohybuje velmi pomalu podle uložených zásob. Včelstvu by mělo být na zimou ponecháno dle velikosti včelstva přes 20 kg zásob, které obsahují med a cukerný roztok. Ten se umístí do speciálního krmítka, který včely ještě před zimou zpracují do pláství. Nedostatek potravy je pro včelstvo velmi stresující.

Prudké, avšak krátké mrazy včelám svědčí, spotřebovávají totiž méně zásob než při táhlých, teplých zimách. Zkrátka drsná a krátká zima je pro včely prospěšná. Matky začínají v zimě plodovat, aby na jaře měla připravenou novou generaci dělnic, a čím později začnou, tím lépe vyjde včelstvo se zásobou potravy. V teplých oblastech dokonce matka ploduje během celého roku. Včely nově vznikající plod opečovávají, a pokud se stane, že chomáči dojdou zásoby poblíž plodu, včely nemusí dokázat tento nedostatek překonat.

V zimě jedno včelstvo čítá kolem 5000 včel. Jde výhradně o dělnice a matku. Trubci jsou na zimu z úlu vyhoštěni, aby nezatěžovali včelstvo konzumací zásob. Ti v důsledku uhynou a na jaře se narodí nová generace. Včelstva zimují na dvou až čtyřech nástavcích podle rámcové míry. Příliš mnoho nástavků není žádoucí, zimní chomáč by musel částečně vyhřívat nadbytečný prostor, hrozila by plíseň z výparů, a na jaře by včely okamžitě vynaložily příliš mnoho energie na úklid celého svého obydlí.

Galerie