Včelí den pro děti ze školky

Včelky fascinují obyvatelstvo celé zeměkoule a jinak tomu není ani u našich nejmenších. Superorganismus včel je jako záhadná planeta, která nepřestává lidi uchvacovat svou komplexností, minimalismem a neuvěřitelnou precizností životního cyklu. Koloběh včelího života nám stále nabízí mnoho neprobádaných a nezjištěných faktů, které pozorujeme a zkoumáme na nejvyšších vědeckých úrovních, přesto nás dovedou pouze a jen ke spekulacím.

Nadšenými pozorovateli jsou také děti, a proto jsme se rozhodli, že jim včelí říši přiblížíme a ukážeme v praxi. Navštívili jsme mateřskou školu a pro všechny ročníky jsme připravili poutavý a naučný program.

Zahájení formou přednášky a vysvětlení základních pojmů děti vtáhlo k tématu včel. Díky jejich součinnosti jsme si vysvětlili, co je to včelstvo, druhy včel a jejich činnosti, úl a jeho součásti, pomůcky včelaře a průběh celého včelařského roku. Děti upoutal zejména pozorovací úl, kde si v bezprostřední blízkosti prohlédli včely v akci a úspěšně vyhledali právě kladoucí matku.

Stáčení medu je nedílnou součástí práce včelaře, a tak jsme dětem umožnili stočit si med do skleničky a označit si jej vlastní etiketou. Výroba svíčky zaměstnala nejen děti, ale také paní učitelky, které asistovaly zejména u těch nejmladších. Velký ohlas přineslo samotné včelaření. Děti vybavené včelařskou kuklou pomohly zapálit dýmák a společně se smetákem a rozparkem si vyzkoušeli práci včelaře.

Všichni malí včelaři si odnesli domů spoustu zážitků a dárků, a my doufáme, že se všichni stanou velkými ochránci včel a přírody jako takové.

My se budeme těšit na včelí den zase v další školce či škole a pokud byste i vy uvítali naši návštěvu a zorganizovali včelí den pro vaše děti, kontaktujte nás na info@firemnimed.cz.

Galerie